Bez smartfonów nie wyobrażamy sobie życia. Nie wychodzimy bez nich z domu, nawet na krótkie zakupy. Podczas jazdy samochodem korzystamy z nawigacji, będąc na wakacjach sprawdzamy ciekawe miejsca w okolicy, rezerwujemy noclegi, wykonujemy przelewy bankowe. Śmiało można zatem powiedzie, że telefon to mobilny przewodnik po współczesnym świecie.
Przewodnik mobilny dla turysty i mieszkańca
Wraz z rozwojem technologii nadeszły również zmiany w branży turystycznej. Coraz więcej miast i gmin decyduje się wyjść poza obręb ulotek, folderów i reklam w prasie na rzecz aplikacji turystycznych – w myśli idei smart city. Co może zawierać w sobie miejska aplikacja turystyczna, czego nie można znaleźć w sieci i w gąszczu innych realizacji? Warto zwrócić tu uwagę na realizacje tworzone od kilkunastu lat przez Amistad – Przewodnik Mobilny Przede wszystkim jest dedykowana jednemu miejscu: miastu, gminie lub regionowi, dzięki czemu informacje w niej zawarte są kompleksowe: nie ma potrzeby przeglądnięcia kilkunastu stron, aby w końcu znaleźć odpowiednią informację. Treści w mobilnym przewodniku są również zweryfikowane, ponieważ pieczę nad nimi sprawują osoby odpowiedzialne za promocję danej jednostki. Stała aktualizacja, nowoczesne funkcje, gry terenowe, quizy i planer z pewnością pomogą w zwiedzaniu.
Mobilny przewodnik służyć może jednak nie tylko turystom: aktualności z urzędów, nowości, system informujący o wywozie śmieci czy rozkład jazdy komunikacji miejskiej to funkcje przydatne przede wszystkim dla mieszkańców. Podniesienie jakości życia poprzez technologię jest głównym założeniem idei smart city, a aplikacje turystyczne zdecydowanie wpisują się w jego schemat.
Aplikacja mobilna na zamówienie
Wydawać by się mogło, że stworzenie przewodnika mobilnego może być skomplikowane, jednak wystarczy lekko zgłębić temat, aby przekonać się, że jest zupełnie odwrotnie. Najtrudniejszym etapem realizacji aplikacji turystycznej jest decyzja, jakie moduły należy w niej zawrzeć. Warto tu skorzystać z pomocy firmy, która posiada doświadczenie w temacie. Przykładem może być krakowska firma Amistad, która od kilkunastu lat współpracuje z jednostkami samorządowymi tworząc aplikacje mobilne na zamówienie. Kompleksowe doradztwo z pewnością wpływa na efekt finalny, dzięki któremu gmina czy region nie tylko otrzymują ciekawy produkt, ale stają się również atrakcyjniejszą destynacją turystyczną.
Aplikacja turystyczna nie jest obowiązkowym elementem lokalnej kampanii promocyjnej, jednak coraz większa ilość tego typu produktów na rynku sprawia, że i zainteresowanie tego typu realizacjami nie maleje. W ślad za coraz większym zapotrzebowaniem na technologiczne nowinki i przewodniki mobilne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, proponując coraz to ciekawsze rozwiązania.