Postęp technologiczny w sporcie

Postęp technologiczny nie omija żadnego sektora. Dziedzina sportu nie pozostała w tyle pod względem innowacyjności i widać to w każdej konkurencji olimpijskiej. Obecnie istnieją urządzenia, które stały się niezbędne przed startem w zawodach. Powszechnie wiadomo, jak wielkie korzyści przyniosły nam gadżety technologiczne. Od tych, których celem jest poprawa wyników sportowców ze specjalnymi kombinezonami, do tych, które są odpowiedzialne za weryfikację dokładności i wyników w obiektywny sposób, takich jak system VAR w piłce nożnej. Nie ma wątpliwości, że technologia może poprawić dziedzinę w której jest stosowana, więc oto lista innowacji technologicznych, które zrewolucjonizowały sport.

Kamery szybkoobrotowe

Na rynku sportowym istnieją bardzo zaawansowane kamery z detekcją ruchu, które pomagają w dokładnym określaniu wyników sportowych. Tego typu technologia została wykorzystana po raz pierwszy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii w 2014 roku do sprawdzenia, czy piłka nożna wpadła do bramki. Ponieważ jest niewielkich rozmiarów, nie jest inwazyjny i nie podaje fałszywego wyniku.

Fitness Trackery

Fitness trackery monitorują aktywność fizyczną za pomocą wewnętrznego trzyosiowego akcelerometru. Zebrane dane są przetwarzane na różne kategorie, zapewniając pełne podsumowanie naszego codziennego życia, takie jak wykonane kroki, przebyty dystans i spalone kalorie. Ponadto, masz możliwość dodawania codziennych celów, alertów o aktywności i oceny postępów.

Sztuczne systemy wizyjne

Ten system obserwacji oparty na specjalistycznych kamerach, pozwala na uzyskanie pełnego obrazu pola gry. Zebrane informacje mogą być bardzo cenne dla trenerów, którzy mogą ocenić jak dobrze radzi sobie każdy sportowiec. Ma to również wartość komercyjną dla komentatorów sportowych, którzy mogą poznać bardziej szczegółowo ruchy na boisku.

Termografia

Termografia mierzy aktywność fizjologiczną i w świecie sportu jest wykorzystywana do zapobiegania urazom u profesjonalnych sportowców. Jej zadaniem jest wcześniejsze wykrycie dolegliwości, aby móc je leczyć i uniknąć urazów.

Inteligentna odzież sportowa

Sportowcom stawiane są coraz większe wymagania, dlatego różne marki odzieży starają się dostosować, aby być uzupełnieniem ciała. Niedawno do sprzedaży trafiły uniformy zawierające specjalne minerały zwiększające wydajność.

Robotyka

Nie jest niczym nowym zobaczyć drona latającego w środku finału tenisowego lub drużyny baseballowe testujące robotów sędziów, ale poza tym humanoidy zaczynają być wykorzystywane do testowania granic sportu i tego, jak daleko może się posunąć ludzkie ciało. Roboty nie mogą narzekać na ból, więc w tej chwili są do tego idealne.

Back To Top